Yatak Odası Hangi Renk olmalı

YATAK ODASINDA DAHA SAKİN ve AÇIK RENKLER OLMALI… YATAĞIN KONUMU DA ÇOK ÖNEMLİ!

Deniz manzarası, boğaz manzarası diye ısrar etmeyin. Ateşli renkler seçmek yerine açık renkler seçin.
Yatak odaları için en isabetli renk açık yeşildir. Rengi tamamlayan ve uyku kalitemizi arttıran en büyük etken de yatağımızın konumudur. Başımız Güneydoğu'ya doğru bakmalı ve dünyanın dönüş yönünün tersine uyunmamalıdır. Manevi olarak buna kısaca Beytullah'ın istikametine doğru ayaklarımızı uzatmamalıyız da denebilir.

Kırmızı: Kan basıncını arttırır. İnsan gördüğü zaman hızlı hareket eder. Kapalı ortamlarda 'Kırmızı' zaman ve mekan merfumunu unutturur. Kırmızı odalarda kan basıncı arttığı ve hızlı hareket edildiği için rahat hareket edilmez ve uyunmaz. Kişi kendini dinlenmiş ve sakinleşmiş hissedemez. Çünkü bu rengin insan psikolojisinde meydana getirdiği hararetli ve hızlı bir durum söz konusudur. Kan basıncının insan psikolojisine etki ettiği davranışsal bir hızlılık bir anlamda hırçınlık meydana gelmektedir.

Yeşil; geçmişten bugüne kadar ki dünyadaki bütün insanlarda dingillik, başağrısını giderici, boşluk hissini meydana getirmiştir.
İbni Sina bunu bundan bin yıl önce dile getirmiş ve 'Başın ağrıyorsa uzun süre yeşile, karnın ağrıyorsa maviye bak' demiştir. Gözyüzünün maviliğidir hayatı yaşanır hale getiren.

Mavi; renk skalasında en uzaktan görünen renktir. İç huzur verir. Örneğin Kuzey ülkelerinde, dünyanın en gelişmiş İsveç ve Norveç gibi ülkelerinde okulların tüm iç boyaları merdivenleri, duvarları eğitim alanları mavidir. Öğrenme de dima rahatlığı iç huzurla birlikte gelir. Bu sebeptendir ki Mavi rengin 'Öğrenme' üzerinde olumlu bir etkisi söz konusudur.

Mavi; farkedilmek açısından araba renk seçimlerinde tercih edilmesi gereken en öncelikli renktir.

Yeşil renk geçmişten bugüne kadar ki dünyadaki bütün insanlarda dingillik, başağrısını giderici, boşluk hissini meydana getirmiştir.

Sarı: Güneşi çağrıştırır. Doğar ve batar, gelir ve gider. Parada, ev dizaynında, çocuk gelişimde kullanılmaz. Çocukta depresyon ve ağlama riskini arttırır. Amerika'da Kansas Üniversite'sinde yapılan bir araştırmada sarı odalarda yaşayan insanların birşey icat edemediği, şiir yazamadığı, huzursuz olduğu sonucuna varılmış.

Beyaz: Renk değildir fakat çok kullanılır. Saflık ve temizliği çağrıştırır. En son algılanandığı için de trafikte, uzun yolda kendini yok farzeder. Bu sebepten araba kazalarında hasar gören araçların çoğu beyazdır.

Kahverengi: Toprak rengi ölümü çağrıştıran bir renk olduğu için aktif iş hayatında tercih edilmez. İş görüşmelerine giderken daha çok mavi, siyah renkler tercih edilmelidir.

Pembe: Sıkıntı ve acıyı hafifletir.

Mor: Depresif renk olarak algılanır.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.